Namysłów – nasze sprawy

Aleja kasztanowców oraz tereny zielone ciągnące się pomiędzy murami obronnymi a ulicą W.Sikorskiego od ronda im. Żołnierzy Wyklętych do ulicy J.I.Kraszewskiego jest ciekawym fragmentem przyrody w sąsiedztwie bliskiego centrum miasta. Jej piękno i urok zachwyca nie tylko samych mieszkańców Namysłowa. Ma na tyle swoistego uroku i charakteru, że jest ulubionym miejscem spotkań i przechadzek.

Ogólnie stan zdrowotny zadrzewienia alei zakwalifikować można jako dobry, niestety z wyraźną tendencją do pogarszania się. O zadrzewienie w ciągu alei należy dbać w sposób szczególny podejmując prace pielęgnacyjno–konserwatorskie. Część drzew posiada uszkodzenia chorobowe na wysokości pnia.
Wartości historyczne, przyrodnicze, krajobrazowe, naukowe oraz dydaktyczne powinne dać władzom gminnym asumpt do szczególnej troski o ten obszar i podjęcie działań chroniących aleję.
Niestety nadzór oraz respektowanie umów z firmami opiekującymi się terenami zielonymi jest niewłaściwy. Początek grudnia obnaża zaniedbania w ochronie i utrzymaniu porządku na tym obszarze. 

Jak ważne jest utrzymanie porządku tj.zebranie liści oraz ich usunięcie z obszaru alei można od kilkunastu lat doświadczyć oglądając spustoszenia jakie dokonuje mały szkodnik. Sprawcą szkód wyrządzanych kasztanowcom jest piękny, trzymilimetrowy motyl – szrotówek kasztanowcowiaczek oraz brak właściwych prac pielęgnacyjnych zapobiegających degradacji drzewostanu.
Ten niepozorny owad stał się poważnym zagrożeniem dla kasztanowców w całej Europie. Opanowane przez szkodnika liście usychają i opadają. Drzewa, próbując odzyskać utraconą równowagę, ponownie kwitną jesienią. W naszych warunkach klimatycznych kwiaty nie mają jednak szans na wydanie owoców. Po około 10 latach działania szrotówka drzewo całkowicie obumiera.
Sposobem ograniczenie szrotówka jest bardzo dokładne wygrabianie liści spod chorych drzew. Zebrane liście wraz z larwami i poczwarkami szkodnika powinny być zniszczone natychmiast poprzez spalanie lub kompostowanie w pryzmie przykryte folią albo ziemią.

Ochrona ważnego elementu krajobrazu kulturowego Namysłowa wymaga opracowania i rozpoznania zasobu, jego zwaloryzowania oraz określenia form ochrony. Wbrew rzeczywistości pozostaje wyrazić nadzieję, że odpowiednie służby gminne obudzą się z letargu i wymuszą zdecydowane działania w dokończeniu prac porządkowych dla ratowania kasztanowców w niepowtarzalnej przestrzeni Namysłowa.

Dodaj komentarz