Namysłów – infrastruktura miejska

Znamy miejsce rewitalizacji kolejnego placu miejskiego dla najmłodszych. Będzie to plac przy zbiegu ulic: 3 Maja, Chrobrego i Dubois. Zapowiedź burmistrza J.Kruszyńskiego jest kontynuacją programu uporządkowania placów dla najmłodszych na terenie gminy.

Pierwszy plac wzbogacony o nowe urządzenia funkcjonuje w parku im. M.Kopernika. Położenie placu w centrum miasta, wśród zieleni dawało szansę na niepowtarzalny klimat oraz poprawę wizerunku miasta. Oddany w czerwcu plac do dzisiaj jest niedokończony oraz z usterkami ( https://namyslowfakty.wordpress.com/…/namyslow-infrastrukt…/ ). Przyznaje to również pośrednio burmistrz mówiąc, cytat: Po instalacji nowych urządzeń do zabawy zabieramy się także za uporządkowanie samego parku – mówi burmistrz – Tak, żeby na wiosnę był już w pełni gotowy, ( wypowiedź z 12.10.2016r.). Trudno oprzeć się wrażeniu że kolejność zagospodarowania otoczenia placu powinna być inna lub prowadzona równocześnie z instalacją urządzeń tak aby przebudowa placu nie trwała ponad rok nie wnosząc żadnej wartości dodanej do ekspozycji placu i poprawy wizerunku miasta.

Mając doświadczenie i wiedzę zdobytą podczas rewitalizacji placu przy ulicy Sikorskiego mam nadzieję że wybór odpowiedniej firmy dostarczającej urządzenia oraz montaż przy kolejnej przebudowie będzie opierał się o surowe zapisy gwarancyjne oraz ich egzekwowanie.

Powracając do nowej inwestycji planowanej na początek 2017 roku na wspomnianym obszarze ulic: 3 Maja, Chrobrego i Dubois podsuwam już dzisiaj burmistrzowi autorski pomysł dotyczący zagospodarowania ścian kamienic obok placu na którym stał ewangelicki kościół pw. św. Andrzeja w ramach partnerskiego dialogu z mieszkańcami.

Artykuł poświęcony muralom oraz ich roli w przestrzeni publicznej idealnie wpisuje się w przygotowywaną koncepcję rewitalizacji placu oraz otoczenia.
Tak pisałem we wrześniu 2015 roku: Dzisiejsze murale bywają sposobem na ukrycie szarych ścian kamienic i bloków. Najczęściej jednak murale w Polsce – stanowiąc podobnie jak graffiti przejaw street artu – są dziełami sztuki. W obszarze pobliskiego skweru po przeciwnej stronie ulicy przy placu J.Skali od 1962 roku znajduje się miejsce po wyburzonym kościele pw. św. Andrzeja. Obecnie funkcjonuje na tym miejscu mini plac zabaw oraz stoi też tabliczka upamiętniająca historię świątyni. Ściana pobliskiego budynku niestety nie zachęca turystów oraz rodziców z dziećmi do dłuższego pobytu. Aby to zmienić nie potrzeba wielkich pieniędzy. Pierwszym krokiem ze strony Urzędu byłoby umieszczenie odpowiedniej pozycji w budżecie na 2016 rok zabezpieczającej środki na podniesienie atrakcyjności turystycznej i historycznej tego obszaru, polepszając tym samym wizerunek miasta. Ze swej strony przedstawiam autorską propozycję murala na tym obszarze, zachęcając internautów do dyskusji i przedstawienia swoich wizji artystycznych. Zdjęcia kościoła Św. Andrzeja wykorzystano z portalu dolny-slask.org.pl.
Link do pełnej wersji postu: https://namyslowfakty.wordpress.com/…/namyslow-murale-a-wi…/

 

Dodaj komentarz