Namysłów – historia

Niedawno miałem przyjemność odwiedzić dwa najstarsze działające punkty usługowe w Namysłowie. Znajdują się one przy ulicy Wojska Polskiego 9 oraz Bohaterów Warszawy 7.
Naprawa obuwia i wyrobów skórzanych to główny profil usług jednoosobowych firm. Działalność gospodarczą warsztaty rozwinęły na początku drugiej połowy XX wieku. Nie najlepsza jakość obuwia obecnie produkowanego przysparza ciągle pracy zanikającemu zawodowi jakim jest szewc.

Pierwszy warsztat prowadzony jest obecnie przez Andrzeja Bębenka kontynuujący rodzinne tradycje szewskie. Oprócz naprawy obuwia zakład świadczy również inne nietypowe usługi kaletnicze. Na brak pracy Pan Andrzej nie narzeka. Ma grono stałych klientów, którzy regularnie korzystają z jego usług.

Drugi punkt usługowy to firma prowadzona przez Józefa Piastę. Przybyły na początku lat sześćdziesiątych XX wieku do Namysłowa z powiatu wieluńskiego w tym roku obchodzi okrągłą rocznicę 50-lecia zdania egzaminu na mistrza szewstwa. Do dzisiaj w warsztacie przechowuje historyczny egzemplarz ,,dyplomowego’’ buta. Oldskulowy but to tradycyjny wzór obuwia odnoszący się do mody drugiej połowy XX wieku.

W obu warsztatach można dostrzec tradycyjne narzędzia szewskie takie jak: kopyto szewskie, młotek szewski, dratwa, szpilarka, dłuta, cęgi oraz stare maszyny. Znajdujące się w obu warsztatach maszyny szewskie Singera z XIX to nieprzerwana historia szewstwa w Namysłowie trwająca od wielu wieków.

Dodaj komentarz