Namysłów – historia ziemi namysłowskiej

Święto Bożego Narodzenia w głównej mierze jest to święto rodzinne. Przygotowania trwają już od początku grudnia. W zależności od regionu i tradycji rodzinnych, zestaw potraw jest różny. Na świątecznym stole na pewno nie zabraknie chleba oraz słodkich wypieków.
Dla chrześcijan chleb jest symbolem ciała Chrystusa oraz najbardziej popularnym produktem spożywczym.

Tradycje wypieku chleba w Namysłowie sięgają wieków. Przed drugą wojną światową działało kilkanaście piekarni prowadzonych przez mistrzów piekarstwa. Jednych z nich był mistrz piekarstwa Louis Kühne. Cudem ocalała tablica nagrobna na cmentarzu komunalnym przy ulicy Jana Pawła II jest świadectwem nieprzerwanej historii piekarnictwa ziemi namysłowskiej.

Dzisiaj funkcjonują w mieście tylko dwie piekarnie.

Pierwsza piekarnia kultywująca tradycyjny wypiek chleba jest przy ulicy Jan Pawła II. Po drugiej wojnie światowej przejęta przez spółdzielnię ,,PSS Społem” funkcjonowała do połowy lat osiemdziesiątych XX wieku. Następnie przez okres dwóch lat chleb wypiekał mistrz piekarstwa pan Zenon Zalwert z rodziną. Panująca inflacja w latach osiemdziesiątych XX wieku sięgająca kilkudziesięciu procent zmusiła go do zaprzestania produkcji. Kolejnym mistrzem piekarstwa który prowadził działalność był pan Roman Zaręba. Po ok. miesiącu choroba zmusiła go do zaprzestania działalności. Od drugiej połowy lat dziewięćdziesiątych XX wieku piekarnię prowadzi pan Stefan Wróbel z małżonką. Piekarnia opalana węglem oraz przestrzegająca tradycyjnego procesu technologicznego wypieku chleba kontynuuje najlepsze tradycje piekarstwa na ziemi namysłowskiej. Produkcja oparta na tradycyjnym piecu węglowym jest rzadkością w świecie nowoczesnych technologii.

Druga piekarnia działająca na podstawie tradycyjnej receptury to piekarnia przy ulicy Marii Skłodowskiej – Curie. Mistrz piekarstwa pan Leszek Wróbel obchodzący w przyszłym roku trzydziestolecie zdobycia tytułu mistrza w zawodzie piekarz jest właścicielem piekarni wybudowanej w latach dziewięćdziesiątych XX wieku. Dwa piece znajdujące się w piekarni, jeden na prąd drugi opalany gazem są nowoczesnymi konstrukcjami pozwalającymi na wypiek większej ilości asortymentu.

Doskonały smak wyrobów dwóch działających piekarni, odpowiedni wygląd, cena adekwatna do jakości jest znaną i cenioną marką wśród Namysłowian.

Dodaj komentarz