Namysłów -zabytki ziemi namysłowskiej

Do odpowiedzialnych i zaszczytnych zadań społecznego opiekuna zabytków należy m.in. podejmowanie działań związanych z zachowaniem wartości zabytkowych obiektów oraz upowszechnianie wiedzy o zabytkach.
Wskazując w licznych postach brak dostatecznych działań urzędników w należytej opiece i ratowaniu zabytków, z niecierpliwością czekam na efekty działań społecznego opiekuna zabytków w sferze ratowania niszczejących obiektów zabytkowych na terenie powiatu. Jeśli takowe działania już były lub są planowane chętnie udostępnimy nasz fanpage do prezentacji podjętych inicjatyw.

Lampa gazowa, zabytek dawnej techniki o którym wspominałem w poście z dnia 17 stycznia 2016 roku to niejedyny cenny zabytek wymagający pilnej opieki miasta i interwencji społecznego opiekuna zabytków, który rozpoczął swoją misję w ubiegłym roku.

Kolejnymi zabytkami techniki ”wołającymi” o pomoc są rozproszone po obszarze miasta zabytkowe pompy. Naliczyłem ich 7 sztuk, nie uwzględniając pomp współczesnych stylizowanych na te z dawnej epoki. Czy są to wszystkie zachowane urządzenia dawnej techniki trudno stwierdzić. Może czytający ten post mieszkańcy wskażą kolejne lokalizacje.
Pompy żeliwne pochodzące z XIX i XX wieku zachowały się w miarę w dobrym stanie. Były bardzo pomocne i przydatne w okresie II wojny światowej oraz w pierwszych latach po wojnie, gdy sieć wodociągowa nie była w pełni sprawna. Dziś stan techniczny i sanitarny nie pozwala na ich bezpieczne użytkowanie.
Długofalowy program odnowy i rekonstrukcji mógłby uratować te zapomniane obiekty. Mając również w pamięci ostatnie gorące lato oraz zachodzące zmiany klimatyczne, celowość ich rehabilitacji jest wskazana i pożądana.
Kolejnym obiektem zabytkowym związanym z wykorzystaniem wody tym razem w sferze bezpieczeństwa jest zachowany hydrant na ulicy 3 Maja. Wygląd i estetyka zabytkowego hydrantu zasadniczo wyróżnia go od współczesnych znanych nam urządzeń.

Dodaj komentarz